Ekonomi

Volkan Bozkır Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Danışmanı Oldu

Volkan Bozkır, Limak Şirketler Kümesi bünyesinde “Yönetim Kurulu Danışmanı” olarak göreve başlamıştır.

Limak Şirketler Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre Bozkır, Dışişleri Bakanlığı Bükreş Büyükelçisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi, 24, 25, 26 ve 27. Dönem Üyeleri konumunda bulunuyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Birleşmiş Milletler (BM). 75. Genel Konsey Başkanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı gibi birçok değerli görevlerde bulundu.

Bozkır, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı’na girdi. 39 yıllık Dışişleri Bakanlığı görevinde Stuttgart Başkonsolos Yardımcılığı, Bağdat Büyükelçiliği Birinci Katipliği, OECD Daimi Temsilcilik Müsteşarlığı, New York Başkonsolosluğu, Bükreş Büyükelçiliği ve Daimi Temsilcilik görevlerinde bulundu. Türkiye’nin AB’ye

Bozkır, Türkiye’de Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde, eski Başbakan Turgut Özal’ın Dışişleri Danışmanı, Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Başdanışmanı olarak görev yaptı.

Bozkır ayrıca AB’den Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı’nda AB’den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

BM Genel Kurulu Başkanı olan ilk Türk

Volkan Bozkır, 2011 yılında ilk kez İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM’de 24, 25, 26 ve 27. dönem milletvekili olarak yer aldı.

Bu dönemlerde Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı, Türk-Rus Sivil Forumu Eşbaşkanı ve Türkiye-Avustralya Dışişleri Bakanlığı Eşbaşkanı olarak görev yaptı. Parlamentolar Arası Dostluk Grubu. Ağustos 2014’te AB İşleri Bakanı ve Başmüzakereci olarak atandı ve bu görevi Haziran 2016’ya kadar sürdürdü.

Bozkır, Haziran 2020’de 75. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na başkanlık eden ilk Türk vatandaşı oldu.

Bozkır ayrıca Romanya Ulusal Liyakat Madalyası, “Şövalye” düzeyinde “İtalyan Liyakat Nişanı”, “Azerbaycan Cumhuriyeti Diplomatik Hizmet Kurumları 100. Yıl Madalyası” ve “Hilal Nişanı” sahibidir. Pakistan”.

Evli ve iki çocuk babası olan Bozkır, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu