Haber

Rusya’dan Batı’ya F-16 uyarısı: Büyük bir risk alıyorsunuz

Rusya, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı tedarik etme hazırlıklarına tepki gösterdi.

Açıklamalar TASSHaber ajansının aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Grushko, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya F-16’ları vermeleri halinde kendileri için “büyük riskler” alacakları konusunda uyardı.

Kiev’in NATO ülkelerinden talep ettiği ABD yapımı F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya tesliminin olası sonuçlarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Grushko, “Batılı ülkelerin gerilimi tırmandıran senaryoya hâlâ bağlı kaldığını görüyoruz. Bu büyük riskler içeriyor. onlar için.”

Rusya Bakan Yardımcısı, “Her halükarda bunu planlarımızda dikkate alacağız ve belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için gerekli tüm araçlara sahibiz” dedi.

Biden’dan yeşil ışık

Daha önce Ukrayna’ya F-16 tedarikine karşı çıkan ABD Başkanı Joe Biden, dün Japonya’da düzenlenen G7 zirvesine katılan liderlere, şimdi Washington’ın bu talebi karşılamaya gideceğini söyledi. G7 liderleriyle bir araya gelen Biden’ın, ABD’nin Ukraynalı pilotlara yönelik ortak eğitim programlarını da desteklediğini söylediği açıklandı. İlişkili basınBiden, F-16’ların ne zaman, kaç adet ve hangi ülkeden tedarik edileceğine Ukraynalı pilotların eğitimleri devam ederken karar vereceğini söyledi.

Birçok NATO ülkesinin elinde F-16’lar var. Ancak ABD yapımı savaş uçaklarının üçüncü ülkelere ihraç edilebilmesi için Washington’un onayı gerekiyor. ABD’li yetkililer, pilotların eğitim süresinin uzunluğu ve Rusya ile çatışmayı tırmandırma riski gibi faktörler nedeniyle Beyaz Saray’ın Ukrayna’ya F-16 tedarik etme konusundaki isteksizliğini gösterdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, ABD’nin F-16 alımına yeşil ışık yakmasını “tarihi bir karar” olarak nitelendirdi. Zelenskiy daha sonra G7 zirvesinin yapıldığı Hiroşima şehrine gitti. Zelenskiy, F-16’ların tedarik planının “pratikte nasıl uygulanacağını” görüşmek üzere Biden ile görüşeceğini duyurdu.

DW,rtr,AP,AFP/CO,JD

ermenek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu