Haber

Japonya Başbakanı Kişida’nın Ukrayna’nın davetine cevaben “çeşitli koşullar” mesajı

Japonya Başbakanı Kishida Fumio, davet edilmesine rağmen Ukrayna’ya yapacağı ziyarete net bir yanıt vermeyi reddetti.

Japonya Başbakanı Kişida, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile yaptığı telekonferans görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu,

Yaklaşık 30 dakika süren görüşmede Zelenskiy, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret etme talebine rağmen kararı ve saati konusunda net bir yanıt vermediğini belirtti.

Kişida, “Şu anda olası ziyaretimle ilgili herhangi bir karar verilmiş değil. Çeşitli koşulları göz önünde bulundurarak değerlendirmek isterim” dedi. dedim

Görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını ülke olarak kınadıklarını belirten Kişida, Ukrayna halkına kış yardımı yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Rusya’nın taarruzunun başladığı Şubat 2022’den sonra Japonya dışındaki G-7 ülkelerinin liderlerinin Ukrayna’yı ziyaret ettiği biliniyor.

2023 G-7 Liderler Zirvesi, Mayıs ayında Japonya’nın ev sahipliğinde ülkenin güneybatısındaki Hiroşima şehrinde yapılacak.

Hafta başında Fransa, İtalya ve İngiltere’ye yurt dışı gezisine çıkacak olan Japonya Başbakanı’nın 13 Ocak’ta ABD Lideri Joe Biden ile görüşmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu