Haber

‘ABD, Ukrayna’daki Rus sempatizanlarını ortaya çıkarmak için uygulama geliştirdi’

Redacted News programında konuşan Morris şunları söyledi: ABD’li uzmanların geliştirdiği ‘Diia’ adlı uygulama sayesindeUkraynalıların Rusya’ya sempati duyan komşularını suçlayabileceklerini belirtti.

Google ve Visa programlarında ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID)ABD ve ABD vergi mükellefleri tarafından finanse edilen uygulamanın tüm Ukraynalıları ve banka hesaplarını izleyeceğini kaydeden Morris, şunları kaydetti: “Bu uygulama ‘tek tuşla’ bir kişiyi ortadan kaldırma imkanı sunuyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bu uygulamayı ‘akıllı telefonda devlet’ ve ‘Ukrayna’nın kalp atışı’ olarak nitelendirdi”ifadelerini kullandı.

programa katılım USAID Lideri Samantha Power, Ukrayna’nın ‘Diia’ yardımıyla yolsuzluğu yenebileceğini, çünkü Batı tarafından ‘Diia’ aracılığıyla Kiev’e gönderilen paranın doğrudan devlet çalışanlarının hesaplarına gideceğini söyledi. Yanıt olarak Morris, Power’ın açıklamasına şüpheyle yaklaştığını ve ABD’nin bunun bedelini ödemek zorunda kalması nedeniyle girişimi kara para aklamanın bir yolu olarak gördüğünü belirtti. Ukrayna hükümetine 50 milyon dolar verdi.stresli.

haber-hayrabolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu